/30

You have 35 minutes to finish the Test.

Your time is up


Class 4 MATH – MONEY

MONEY : Revision Test

Note : Parental/Teacher Guidance recommended

  • This is a revision test.
  • This test will have different set of 30 questions each time.
  • You will get a certificate once you score 100%.
  • Certificate can be downloaded from the result page.

1 / 30

Money :Addition of money :

Add ₹ 510.30 , ₹ 29.42 and ₹ 8.27

2 / 30

Subtract and write the answer in the box below.

Subtract ₹ 23.45 from ₹ 57.68

3 / 30

Money :Answer the following :

Write 15 rupees and 45 paise in symbolic form.

4 / 30

Money :Subtraction of Money :

By how much is ₹ 413.25 greater than ₹ 108.20 ?

5 / 30

Add and write the answer in the box below.

Add  ₹4.75, ₹20.35 and ₹56.75

6 / 30

Subtract 13.75 from  ₹87.97

7 / 30

Money :Answer the following :

Convert ₹83.75 into paise.

8 / 30

Mr. Kaushik pays ₹15000 as salary to his helper, ₹4000 to the gardener and ₹11000 to his car driver. How much does he pay in all every month?

9 / 30

Riya has 3 notes of ₹2000 ,2 notes of ₹500 and 4 notes of ₹50. How much money does she have?

10 / 30

Subtract and write the answer in the box below.

Subtract ₹249.76 from ₹392.05

11 / 30

Money :Answer the following :

Convert 1500 p into rupees.

12 / 30

Choose the correct option :

Multiply ₹456.30  by  7

13 / 30

Money :Division  of Money :

Divide ₹ 5635  by  7

14 / 30

 

Convert ₹14.07 into paise.

15 / 30

Money :Multiplication of Money :

Multiply ₹ 47.25  by  9

16 / 30

Multiply and write the answer in the box below.

Multiply 75 p by 50

17 / 30

Choose the correct option :

Subtract  ₹456.25   from   ₹965.50

18 / 30

Choose the correct option :

The cost of one table is ₹425.50. What is the cost of 12 tables?

19 / 30

Money :Multiplication of Money :

Multiply ₹ 67.25 by 7

20 / 30

Multiply and write the answer in the box below.

Multiply ₹9.24 by 7

21 / 30

Multiply and write the answer in the box below.

Multiply ₹1.25 by 7

22 / 30

Money :Subtraction of Money :

Subtract ₹ 461 from ₹ 850

23 / 30

Money :Answer the following :

1 rupee = ______ paise

24 / 30

Money :Division  of Money :

Divide ₹ 632  by  8

25 / 30

Subtract and write the answer in the box below.

Subtract ₹215.45 from ₹438.20

26 / 30

Nivedita purchased vegetables for ₹ 175.45, fruits for ₹ 675.50 and pulses for ₹ 413.25. How much money she spent in all?

27 / 30

Subtract and write the answer in the box below.

Subtract ₹123.84 from ₹256.27

28 / 30

Money :Answer the following :

Write  ₹75.50  in words.

29 / 30

Multiply and write the answer in the box below.

Multiply 21 p by 3

30 / 30

Convert 1500 p into rupees.

Your score is

0%

Next quiz

Please rate the quiz